Thame Remembers

Delivery

Roll of Honour

Using a team of volunteers we are researching as many individuals as we can find. We have used British Army records, the absent voters list and the Memorials found across Thame and it’s Hinterland.

Full casualty list

The full list of the 214 casualties is now available alphabetical (as of 15 July 2016) or by location (as of 15 July 2016).

Open casualty list

With so many deliveries having already been made, we have additional lists to help with those that are currently open. Casualties by location (as of 15 July 2016).

Over time we wish to greatly enhance this information and find as many stories as we can.  If you have any information  that will help us in our research please get in touch. Information that can help us include photos, artefacts, service records, letters and anything else you can think of!

Physical items may be left at Thame Museum and will be returned to you (please provide full contact details and place the items in a container to keep them together). Information my be sent to us via email at research@thameremembers.org.

Google Map

We are thrilled to have now launched a Google powered interactive map which allows you to filter our soldiers by delivery status. This will help locate soldiers graves when researching your holiday or business trip.

GoogleMap


A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   W   Y  


A

  •  Allen CA
    DELIVERED by Roy Motteram on 19th June 2015
  •  Allen RJ
    DELIVERED by Major Ian Jones MC. (Thame Remembers) on 03rd August 2014
  •  Allen S
    DELIVERED by Steve Bannister on 24th May 2015
  •  Allen Si
    DELIVERED by Major Ian Jones MBE (Thame Remembers) on 29th October 2014
  •  Allen SJ
    OPEN
  •  Archer G
    ALLOCATED
  •  Arnold E
    OPEN
  •  Arnott H
    DELIVERED by Kristian Winslade on 23rd May 2015

B

  •  Bateman CB
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Bateman GA
    DELIVERED by Ron Roberts (Thame Remembers) on 01st November 2015
  •  Bates T
    DELIVERED by David and Jenny Dodds on 30th October 2015
  •  Baverstock WT
    DELIVERED by Sarah Goss on 10th December 2014
  •  Beard AA
    DELIVERED by Peter Beard (his brother) on 03rd August 2014
  •  Bernard HC
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Bertie FL
    DELIVERED by Cllr Anne Purse (Chairman of Oxfordshire County Council) on 03rd August 2014
  •  Birrell-Anthony HA
    DELIVERED by David & Jenny Dodds (Thame Museum) on 30th October 2015
  •  Boiling C
    DELIVERED by Rifleman Tom Bowen on 03rd August 2014
  •  Boiling E
    ALLOCATED
  •  Boiling RJ
    DELIVERED by Lord Williams’s School students on 12th June 2015
  •  Boiling W
    DELIVERED by Sonja Francis (Thame.net) on 19th May 2015
  •  Bond MW
    ALLOCATED
  •  Bowdery G
    DELIVERED by Richard Bowdrey (nephew) on 30th October 2015
  •  Bowler JW
    DELIVERED by Richard Bowdrey on 30th October 2015
  •  Bowler W
    DELIVERED by David & Jill Gregory on 24th March 2015
  •  Bristow CF
    ALLOCATED
  •  Brown J
    DELIVERED by Catherine Jones on 17th April 2015
  •  Burbridge DJ
    DELIVERED by Rev Hugh Prentice on 14th November 2014
  •  Burgess EB
    DELIVERED by Gill Bellis (Former teacher at Lord Williams's School) on 10th May 2016

C

  •  Campion PG
    OPEN
  •  Carter JW
    ALLOCATED
  •  Cartland F
    ALLOCATED
  •  Castle JA
    DELIVERED by Anne & Adrian Dite on 20th December 2015
  •  Castle JL
    OPEN
  •  Chapman JA
    DELIVERED by Andrea Kachelleck on 31st August 2015
  •  Chowns F
    DELIVERED by Brett Chowns on 12th May 2015
  •  Chowns G
    DELIVERED by Adam Buckland (former Mayor of Thame) on 03rd August 2014
  •  Chowns W
    ALLOCATED
  •  Clark WH
    DELIVERED by Margaret Skinner on 29th June 2015
  •  Clarke CG
    DELIVERED by Ian & Mary Cleare on 05th May 2017
  •  Clarke JAC
    OPEN
  •  Colbert SR
    DELIVERED by Brian and Julie West on 01st October 2014
  •  Cook HB
    DELIVERED by Tim & Sam Green, Jeannette & James Green on 08th July 2016
  •  Cozier HJ
    DELIVERED by David & Jerry Dodds (Thame Museum) on 30th October 2015
  •  Crick S
    DELIVERED by Wendy Townsend on 11th February 2017
  •  Crook GHT
    DELIVERED by Ron Roberts (Thame Remembers) on 01st November 2015
  •  Cross AT
    OPEN
  •  Cross FW
    DELIVERED by Major Ian Jones MBE on 29th October 2014
  •  Cross RI
    DELIVERED by David & Jenny Dodds (Thame Museum) on 30th October 2015
  •  Culverwell J
    DELIVERED by Margaret Bretherton (Thame Remembers) on 18th April 2015
  •  Cumming AI
    ALLOCATED
  •  Cuthbert CGP
    OPEN

D

  •  Dicker S
    DELIVERED by Cliff Baker (Thame Remembers) on 18th April 2015
  •  Dover DV
    DELIVERED by Ron Roberts (Thame Remembers) on 01st November 2015
  •  Drake WS
    DELIVERED by Brenda Mawdsley on 01st November 2015

E

  •  Eaton R
    DELIVERED by Stuart Groves on 07th July 2016
  •  Edsell GA
    DELIVERED by Allan Hickman (Thame Remembers) on 25th February 2016
  •  Edwards SS
    DELIVERED by Steve Perry & Verity Platek (Thame Remembers) on 31st August 2015
  •  Eele H
    OPEN

F

G

  •  Gascoyne WE
    DELIVERED by Mike & Jane Mitchell on 30th October 2015
  •  Goodman FJ
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Gower RF
    DELIVERED by Kevin Tobin on 31st October 2015
  •  Green AH
    OPEN
  •  Green RJ
    DELIVERED by Joan Reid on 22nd May 2015
  •  Greenhalgh JA
    DELIVERED by Brett Chowns on 12th May 2015
  •  Gudgeon GH
    DELIVERED by Peter Willis on 16th October 2014

H

I

  •  Ing JR
    DELIVERED by David Gregory on 05th June 2015

J

  •  James EW
    ALLOCATED
  •  Janes W
    DELIVERED by Sue Motteram on 19th June 2015
  •  Jarratt CR
    DELIVERED by David and Margaret Bretherton on 12th October 2014
  •  Jennings PM
    DELIVERED by Sheila Wyse on 15th October 2015
  •  Jones HE
    DELIVERED by David Wybron (Headmaster of Lord Williams's School), Matthew Walker & Emily Keogh on 19th March 2015

K

L

  •  Ladbrook GE
    DELIVERED by Mike Dyer (Thame Remembers) on 18th April 2015
  •  Lane EA
    DELIVERED by Mick & Pauline Hawkett (Thame Museum) on 30th October 2015
  •  Lewis WJ
    DELIVERED by Mike, Sylvia & Stephen Rains on 28th September 2016
  •  Lidington DV
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Major of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Line Ra
    ALLOCATED
  •  Line Ri
    OPEN
  •  Little HW
    OPEN
  •  Loader GC
    OPEN
  •  Loosley WR
    DELIVERED by Helen Turner on 07th July 2015
  •  Lovejoy J
    DELIVERED by Ian Jones (Thame Remembers) on 22nd May 2016
  •  Lower VE
    DELIVERED by Patsy Baker (Thame Remembers) on 14th December 2014

M

  •  Maskell-Dicker CS
    DELIVERED by David & Beryl Kew on 15th September 2015
  •  Mason BW
    ALLOCATED
  •  McDonald AF
    DELIVERED by Allan Hickman (Thame Remembers) on 17th October 2014
  •  McRae HCJ
    ALLOCATED
  •  Millard NK
    DELIVERED by Jackie Welch on 21st April 2017
  •  Miller G
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Miller IMK
    DELIVERED by Wing Commander Jenny Holmes (RAF Halton) on 03rd August 2014
  •  Miller RA
    DELIVERED by Steve Perry on 06th April 2015
  •  Morris CRM
    DELIVERED by Patsy Baker (Thame Remembers) on 19th April 2015

N

O

  •  Ody HJ
    DELIVERED by Graham Hunt on 30th August 2015
  •  Olieff J
    DELIVERED by Richard Bowdrey on 30th October 2015
  •  Oliver HW
    DELIVERED by Richard Bowdrey on 30th October 2015
  •  Ostrehan DH
    DELIVERED by David & Jenny Dodds on 30th October 2015
  •  Outing AE
    DELIVERED by Trudi Lambert on 14th July 2015

P

  •  Parker GB
    DELIVERED by George Bateman (Former head boy Lord Williams’s School) on 13th December 2014
  •  Parker ST
    DELIVERED by Brett Chowns on 12th May 2015
  •  Parrott TH
    DELIVERED by Angela Tobin (Thame Police Station) on 31st October 2015
  •  Pask GA
    DELIVERED by Ron Roberts (Thame Remembers) on 01st November 2015
  •  Payne G
    DELIVERED by Margaret Bretherton (Thame Remembers) on 14th June 2015
  •  Perry B
    DELIVERED by Cllr Nichola Dixon (Mayor of Thame) on 21st October 2015
  •  Phillips H
    DELIVERED by Yvonne Maxwell (Thame Remembers) on 24th May 2015
  •  Phillips J
    DELIVERED by Dick Phillips on 14th December 2014
  •  Phillips JEJ
    DELIVERED by Helen Stewart (Town Clark) on 03rd August 2014
  •  Phillips R
    DELIVERED by Andrew Misseldine on 31st October 2015
  •  Plater SJ
    DELIVERED by Peter Lawrence on 18th December 2014
  •  Plested LH
    OPEN
  •  Plim CRB
    ALLOCATED
  •  Pollicott AH
    DELIVERED by Verity Platek on 06th April 2015
  •  Price F
    DELIVERED by John Howell (MP for Thame & Henley) on 03rd August 2014
  •  Price HH
    DELIVERED by David & Jenny Dodds (Thame Museum) on 30th October 2015
  •  Pullen RA
    DELIVERED by Peter Gullan (Thame Museum) on 31st October 2015

Q

  •  Quainton HT
    DELIVERED by Rosalie Gibson (his niece) on 03rd August 2014

R

  •  Reynolds H
    ALLOCATED
  •  Rhymes L
    DELIVERED by Allan Hickman (Thame Remembers) on 23rd May 2016
  •  Richardson HH
    DELIVERED by The McEwan family on 30th May 2016
  •  Richardson SA
    ALLOCATED
  •  Roberts SJ
    DELIVERED by Sonja Francis (Thame.net) on 19th May 2015
  •  Roberts WE
    DELIVERED by Michael Hutson (Thame Remembers) on 21st May 2016
  •  Rolfe D
    OPEN
  •  Rose EW
    DELIVERED by Ron Roberts (Thame Remembers) on 01st November 2015
  •  Rudge JM
    DELIVERED by John Thompson (Korean War Veteran ) on 22nd April 2015
  •  Rush A
    DELIVERED by Michael Hutson (Thame Scouts) on 19th April 2015

S

  •  Sellwood K
    DELIVERED by Jenny Manger on 23rd May 2015
  •  Shaw DP
    DELIVERED by Derek Turner (Thame Remembers) on 06th March 2015
  •  Shaw JB
    DELIVERED by David Bretherton (Thame Remembers) on 18th April 2015
  •  Sherwin GH
    DELIVERED by Ian Welch on 21st April 2017
  •  Shields ARP
    DELIVERED by Peter Lawrence on 18th December 2014
  •  Shrimpton HJ
    DELIVERED by Nick & Hilly Carter on 30th August 2016
  •  Shrimpton SA
    ALLOCATED
  •  Slade SJ
    DELIVERED by Margaret Bretherton (Thame Remembers) on 14th December 2014
  •  Smith GE
    OPEN
  •  Smith WN
    DELIVERED by Cliff Baker (Thame Remembers) on 18th April 2015
  •  Soanes FL
    DELIVERED by Catherine Jones (Thame Remembers) on 20th May 2016
  •  Squires B
    DELIVERED by Ron Roberts (Thame Remembers) on 01st November 2015
  •  Squires G
    DELIVERED by Gill Read on 30th October 2015
  •  Squires J
    DELIVERED by Pieter-Paul Barker & Nicholas Barker on 31st March 2015
  •  SS Mendoza
    OCEAN
  •  Stevens H
    DELIVERED by Cllr Peter Lambert (Past Mayor of Thame) on 03rd August 2014
  •  Stockwell HA
    DELIVERED by Charles and Hazel Boundy on 17th November 2014
  •  Stone R
    DELIVERED by Jon Cooke (Old Tamensian) on 12th May 2015
  •  Stopps F
    DELIVERED by Ann Barrington on 01st November 2015
  •  Summerhayes JA
    DELIVERED by Derek Turner (nephew) accompanied by Gisela Turner and Vanessa Turner on 12th February 2016
  •  Summersbee JF
    ALLOCATED
  •  Sutton AH
    DELIVERED by Rev Hugh Prentice on 29th October 2014

T

  •  Tappin ST
    DELIVERED by David & Jenny Dodds (Thame Museum) on 30th October 2015
  •  Target NA
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Taylor H
    ALLOCATED
  •  Teden DE
    DELIVERED by Mike Dyer (Thame Remembers) on 14th December 2014
  •  Thomlinson AG
    DELIVERED by Iain & Alison Biddle on 26th January 2015
  •  Tickner F
    ALLOCATED
  •  Tims TJ
    DELIVERED by John Francis on 28th August 2015
  •  Trinder AA
    DELIVERED by Mike Dyer (Thame Remembers) on 19th April 2015
  •  Turner BG
    ALLOCATED
  •  Tyrell O
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Major of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015

W

  •  Wade G
    ALLOCATED
  •  Wagner EGS
    DELIVERED by Michael Hutson on 19th April 2015
  •  Wagner MS
    OPEN
  •  Wallington WA
    DELIVERED by Andrew Reid on 21st May 2015
  •  Ward CD
    DELIVERED by Allan Wylie on 01st November 2015
  •  Wells M
    DELIVERED by Ian Jones (Thame Remembers) on 18th April 2015
  •  Wentworth WH
    DELIVERED by Michael, Sylvia & Stephen Rains on 28th September 2016
  •  White CF
    DELIVERED by David Bretherton (Thame Remembers) on 14th December 2014
  •  Wicks JA
    DELIVERED by Meg & Graham Watson on 10th June 2015
  •  Willis A
    DELIVERED by Margaret Bretherton (Thame Remembers) on 22nd May 2016
  •  Wilsdon HC
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Wilson HT
    OPEN
  •  Winkley SH
    DELIVERED by David Bretherton (Thame Remembers) on 19th April 2015
  •  Witney CA
    DELIVERED by Colin Evans (on behalf of Cecil's nieces Janice Tapping & Judith Sainsbury) on 10th September 2014
  •  Wood C
    DELIVERED by Liz Ramage (with sons Harry & Harvey) on 14th July 2015
  •  Wood F
    ALLOCATED

Y

  •  Young AV
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015


Open

Still to be assigned. Contact us for more details.

A   C   E   F   G   H   K   L   N   P   R   S   W  


A

  •  Allen SJ
    Naples War Cemetery, Naples, Italy
  •  Arnold E
    Medjez-el-Bab Memorial, Medjez-el-Bab, Tunisia

C

E

  •  Eele H
    Karachi 1914-1918 War Memorial, Karachi, Pakistan

F

  •  Freeman W
    Tabarka Ras War Cemetery, Tabarka, Tunisia

G

  •  Green AH
    Reninghelst New Military Cemetery, West Vlaanderen, Belgium

H

  •  Hawes OC
    Avesnes-sur-Helpe Cemetery, Nord, France
  •  Heley AT
    Alamein Memorial, Alamein, Egypt
  •  Hewer RT
    Jerusalem War Cemetery, Isreal
  •  Hewetson RJP
    Vendresse British Cemetery, Aisne, France
  •  Hicks WE
    Helles Memorial, Gallipoli Peninsula, Turkey
  •  Hopkins F
    Doiran Memorial, Greece
  •  Howes AJW
    Basra Memorial, Basra, Iraq
  •  Howlett MH
    Alamein Memorial, Alamein, Egypt

K

  •  Kidman H
    Maubeuge-Centre Cemetery, Nord, France

L

  •  Line Ri
    Doiran Memorial, Greece
  •  Little HW
    Alamein Memorial, Alamein, Egypt
  •  Loader GC
    Helles Memorial, Gallipoli Peninsula, Turkey

N

  •  Neale DB
    Suez War Memorial Cemetery, Suez, Egypt

P

  •  Plested LH
    Bruyelle War Cemetery, Hainault, Belgium

R

  •  Rolfe D
    El Alamein War Cemetery, Alamein, Egypt

S

  •  Smith GE
    Alamein War Cemetery, Alamein, Egypt

W


Allocated

A   B   C   H   J   K   L   M   N   P   R   S   T   W  


A

  •  Archer G
    Memorial at Edward Brooks Barracks Abingdon, Oxfordshire

B

  •  Boiling E
    Loos Memorial, Dud Corner Cemetery, Pas de Calais, France
  •  Bond MW
    Memorial at Edward Brooks Barracks Abingdon, Oxfordshire
  •  Bristow CF
    St Andrews Churchyard, Cranwell, Lincolnshire

C

  •  Carter JW
    Portsmouth Naval Memorial, Southsea, Hampshire
  •  Cartland F
    Portsmouth Naval Memorial, Southsea, Hampshire
  •  Chowns W
    Mons (Bergen) Communal Cemetery, Hainault, Belgium
  •  Cumming AI
    Tower Hill Merchant Navy Memorial, London

H

  •  Hake FGB
    Portsmouth Naval Memorial, Southsea, Hampshire
  •  Hoadley WC
    Plymouth Naval Memorial, Devon
  •  Holbrook EGC
    Portsmouth Naval Memorial, Southsea, Hampshire
  •  Howland ARB
    Brandhoek New Military Cemetery, Ypres, West Vlaanderen, Belgium
  •  Howland H
    The Huts Cemetery, Ypres, West Vlaanderen, Belgium
  •  Hubbard W
    Memorial at Edward Brooks Barracks Abingdon, Oxfordshire

J

  •  James EW
    Ferme-Oliver Cemetery, Ypres, West Vlaanderen, Belgium

K

  •  Keene F
    Portsmouth Naval Memorial, Southsea, Hampshire
  •  Kiddy CS
    De Panne Communal Cemetery, West Vlaanderen, Belgium

L

  •  Line Ra
    Chauny Communal Cemetery Ext, Aisne, France

M

  •  Mason BW
    Plymouth Naval Memorial, Devon
  •  McRae HCJ
    Portsmouth Naval Memorial, Southsea, Hampshire

N

  •  Neil F
    Harlebeke New British Cemetery, Ypres, West Vlaanderen, Belgium

P

  •  Plim CRB
    Memorial at Edward Brooks Barracks Abingdon, Oxfordshire

R

  •  Reynolds H
    Memorial at Edward Brooks Barracks Abingdon, Oxfordshire
  •  Richardson SA
    Portsmouth Naval Memorial, Southsea, Hampshire

S

T

  •  Taylor H
    Memorial at Edward Brooks Barracks Abingdon, Oxfordshire
  •  Tickner F
    Portsmouth Naval Memorial, Southsea, Hampshire
  •  Turner BG
    Loos Memorial, Dud Corner Cemetery, Pas de Calais, France

W

  •  Wade G
    Durnbach War Cemetery, Bad Tolz, Bayern, Germany
  •  Wood F
    Lemvig Cemetery, West Jutland, Denmark


Delivered

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   W   Y  


A

  •  Allen CA
    DELIVERED by Roy Motteram on 19th June 2015
  •  Allen RJ
    DELIVERED by Major Ian Jones MC. (Thame Remembers) on 03rd August 2014
  •  Allen S
    DELIVERED by Steve Bannister on 24th May 2015
  •  Allen Si
    DELIVERED by Major Ian Jones MBE (Thame Remembers) on 29th October 2014
  •  Arnott H
    DELIVERED by Kristian Winslade on 23rd May 2015

B

  •  Bateman CB
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Bateman GA
    DELIVERED by Ron Roberts (Thame Remembers) on 01st November 2015
  •  Bates T
    DELIVERED by David and Jenny Dodds on 30th October 2015
  •  Baverstock WT
    DELIVERED by Sarah Goss on 10th December 2014
  •  Beard AA
    DELIVERED by Peter Beard (his brother) on 03rd August 2014
  •  Bernard HC
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Bertie FL
    DELIVERED by Cllr Anne Purse (Chairman of Oxfordshire County Council) on 03rd August 2014
  •  Birrell-Anthony HA
    DELIVERED by David & Jenny Dodds (Thame Museum) on 30th October 2015
  •  Boiling C
    DELIVERED by Rifleman Tom Bowen on 03rd August 2014
  •  Boiling RJ
    DELIVERED by Lord Williams’s School students on 12th June 2015
  •  Boiling W
    DELIVERED by Sonja Francis (Thame.net) on 19th May 2015
  •  Bowdery G
    DELIVERED by Richard Bowdrey (nephew) on 30th October 2015
  •  Bowler JW
    DELIVERED by Richard Bowdrey on 30th October 2015
  •  Bowler W
    DELIVERED by David & Jill Gregory on 24th March 2015
  •  Brown J
    DELIVERED by Catherine Jones on 17th April 2015
  •  Burbridge DJ
    DELIVERED by Rev Hugh Prentice on 14th November 2014
  •  Burgess EB
    DELIVERED by Gill Bellis (Former teacher at Lord Williams's School) on 10th May 2016

C

  •  Castle JA
    DELIVERED by Anne & Adrian Dite on 20th December 2015
  •  Chapman JA
    DELIVERED by Andrea Kachelleck on 31st August 2015
  •  Chowns F
    DELIVERED by Brett Chowns on 12th May 2015
  •  Chowns G
    DELIVERED by Adam Buckland (former Mayor of Thame) on 03rd August 2014
  •  Clark WH
    DELIVERED by Margaret Skinner on 29th June 2015
  •  Clarke CG
    DELIVERED by Ian & Mary Cleare on 05th May 2017
  •  Colbert SR
    DELIVERED by Brian and Julie West on 01st October 2014
  •  Cook HB
    DELIVERED by Tim & Sam Green, Jeannette & James Green on 08th July 2016
  •  Cozier HJ
    DELIVERED by David & Jerry Dodds (Thame Museum) on 30th October 2015
  •  Crick S
    DELIVERED by Wendy Townsend on 11th February 2017
  •  Crook GHT
    DELIVERED by Ron Roberts (Thame Remembers) on 01st November 2015
  •  Cross FW
    DELIVERED by Major Ian Jones MBE on 29th October 2014
  •  Cross RI
    DELIVERED by David & Jenny Dodds (Thame Museum) on 30th October 2015
  •  Culverwell J
    DELIVERED by Margaret Bretherton (Thame Remembers) on 18th April 2015

D

  •  Dicker S
    DELIVERED by Cliff Baker (Thame Remembers) on 18th April 2015
  •  Dover DV
    DELIVERED by Ron Roberts (Thame Remembers) on 01st November 2015
  •  Drake WS
    DELIVERED by Brenda Mawdsley on 01st November 2015

E

  •  Eaton R
    DELIVERED by Stuart Groves on 07th July 2016
  •  Edsell GA
    DELIVERED by Allan Hickman (Thame Remembers) on 25th February 2016
  •  Edwards SS
    DELIVERED by Steve Perry & Verity Platek (Thame Remembers) on 31st August 2015

F

  •  Farmbrough RG
    DELIVERED by David Laver (Former Mayor of Thame) on 10th May 2016
  •  Fielding FW
    DELIVERED by Michael Hutson on 18th April 2015
  •  Fletcher CW
    DELIVERED by Alan Wylie on 01st November 2015

G

  •  Gascoyne WE
    DELIVERED by Mike & Jane Mitchell on 30th October 2015
  •  Goodman FJ
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Gower RF
    DELIVERED by Kevin Tobin on 31st October 2015
  •  Green RJ
    DELIVERED by Joan Reid on 22nd May 2015
  •  Greenhalgh JA
    DELIVERED by Brett Chowns on 12th May 2015
  •  Gudgeon GH
    DELIVERED by Peter Willis on 16th October 2014

H

  •  Harris RF
    DELIVERED by Tim Jones (The Princess of Wales Royal Regiment) on 09th January 2016
  •  Harris WS
    DELIVERED by Joan Simpson on 31st October 2015
  •  Hemmings AE
    DELIVERED by Alex Pullen on 15th November 2015
  •  Higgins AV
    DELIVERED by Richard Bowdrey on 30th October 2015
  •  Higgins HR
    DELIVERED by Cllr Ann Midwinter (Chairman of South Oxfordshire District Council) on 03rd August 2014
  •  Hoadley JC
    DELIVERED by Mr Neil Davies (Old Tamensian) on 12th May 2015
  •  Hobbs J
    DELIVERED by David & Jenny Hobbs on 30th October 2015
  •  Hodges L
    DELIVERED by Lord Williams’s School students on 12th June 2015
  •  Honour W
    DELIVERED by Major Robert Bartlett on 03rd August 2014
  •  House EE
    DELIVERED by Nigel and Alison Champken-Woods (former Mayor of Thame) on 24th May 2015
  •  Howe B
    DELIVERED by Alison Champken-Woods on 09th June 2016
  •  Howes FE
    DELIVERED by Ruth Pimm (Thame Museum) on 27th August 2015
  •  Howland AR
    DELIVERED by David & Cynthia Jackson on 30th October 2015
  •  Howlett CH
    DELIVERED by Liz Barker and Christopher Barker on 31st March 2015
  •  Howlett J
    DELIVERED by Pauline Woods (Thame Museum) on 10th May 2016
  •  Howlett S
    DELIVERED by Patsy Baker on 18th April 2015

I

  •  Ing JR
    DELIVERED by David Gregory on 05th June 2015

J

  •  Janes W
    DELIVERED by Sue Motteram on 19th June 2015
  •  Jarratt CR
    DELIVERED by David and Margaret Bretherton on 12th October 2014
  •  Jennings PM
    DELIVERED by Sheila Wyse on 15th October 2015
  •  Jones HE
    DELIVERED by David Wybron (Headmaster of Lord Williams's School), Matthew Walker & Emily Keogh on 19th March 2015

K

  •  Keene JA
    DELIVERED by Richard Bowdrey on 30th October 2015

L

  •  Ladbrook GE
    DELIVERED by Mike Dyer (Thame Remembers) on 18th April 2015
  •  Lane EA
    DELIVERED by Mick & Pauline Hawkett (Thame Museum) on 30th October 2015
  •  Lewis WJ
    DELIVERED by Mike, Sylvia & Stephen Rains on 28th September 2016
  •  Lidington DV
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Major of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Loosley WR
    DELIVERED by Helen Turner on 07th July 2015
  •  Lovejoy J
    DELIVERED by Ian Jones (Thame Remembers) on 22nd May 2016
  •  Lower VE
    DELIVERED by Patsy Baker (Thame Remembers) on 14th December 2014

M

  •  Maskell-Dicker CS
    DELIVERED by David & Beryl Kew on 15th September 2015
  •  McDonald AF
    DELIVERED by Allan Hickman (Thame Remembers) on 17th October 2014
  •  Millard NK
    DELIVERED by Jackie Welch on 21st April 2017
  •  Miller G
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Miller IMK
    DELIVERED by Wing Commander Jenny Holmes (RAF Halton) on 03rd August 2014
  •  Miller RA
    DELIVERED by Steve Perry on 06th April 2015
  •  Morris CRM
    DELIVERED by Patsy Baker (Thame Remembers) on 19th April 2015

N

  •  Newitt W
    DELIVERED by Alan Wylie on 01st November 2015
  •  North FJ
    DELIVERED by Sue Boyle on 29th June 2015

O

  •  Ody HJ
    DELIVERED by Graham Hunt on 30th August 2015
  •  Olieff J
    DELIVERED by Richard Bowdrey on 30th October 2015
  •  Oliver HW
    DELIVERED by Richard Bowdrey on 30th October 2015
  •  Ostrehan DH
    DELIVERED by David & Jenny Dodds on 30th October 2015
  •  Outing AE
    DELIVERED by Trudi Lambert on 14th July 2015

P

  •  Parker GB
    DELIVERED by George Bateman (Former head boy Lord Williams’s School) on 13th December 2014
  •  Parker ST
    DELIVERED by Brett Chowns on 12th May 2015
  •  Parrott TH
    DELIVERED by Angela Tobin (Thame Police Station) on 31st October 2015
  •  Pask GA
    DELIVERED by Ron Roberts (Thame Remembers) on 01st November 2015
  •  Payne G
    DELIVERED by Margaret Bretherton (Thame Remembers) on 14th June 2015
  •  Perry B
    DELIVERED by Cllr Nichola Dixon (Mayor of Thame) on 21st October 2015
  •  Phillips H
    DELIVERED by Yvonne Maxwell (Thame Remembers) on 24th May 2015
  •  Phillips J
    DELIVERED by Dick Phillips on 14th December 2014
  •  Phillips JEJ
    DELIVERED by Helen Stewart (Town Clark) on 03rd August 2014
  •  Phillips R
    DELIVERED by Andrew Misseldine on 31st October 2015
  •  Plater SJ
    DELIVERED by Peter Lawrence on 18th December 2014
  •  Pollicott AH
    DELIVERED by Verity Platek on 06th April 2015
  •  Price F
    DELIVERED by John Howell (MP for Thame & Henley) on 03rd August 2014
  •  Price HH
    DELIVERED by David & Jenny Dodds (Thame Museum) on 30th October 2015
  •  Pullen RA
    DELIVERED by Peter Gullan (Thame Museum) on 31st October 2015

Q

  •  Quainton HT
    DELIVERED by Rosalie Gibson (his niece) on 03rd August 2014

R

  •  Rhymes L
    DELIVERED by Allan Hickman (Thame Remembers) on 23rd May 2016
  •  Richardson HH
    DELIVERED by The McEwan family on 30th May 2016
  •  Roberts SJ
    DELIVERED by Sonja Francis (Thame.net) on 19th May 2015
  •  Roberts WE
    DELIVERED by Michael Hutson (Thame Remembers) on 21st May 2016
  •  Rose EW
    DELIVERED by Ron Roberts (Thame Remembers) on 01st November 2015
  •  Rudge JM
    DELIVERED by John Thompson (Korean War Veteran ) on 22nd April 2015
  •  Rush A
    DELIVERED by Michael Hutson (Thame Scouts) on 19th April 2015

S

  •  Sellwood K
    DELIVERED by Jenny Manger on 23rd May 2015
  •  Shaw DP
    DELIVERED by Derek Turner (Thame Remembers) on 06th March 2015
  •  Shaw JB
    DELIVERED by David Bretherton (Thame Remembers) on 18th April 2015
  •  Sherwin GH
    DELIVERED by Ian Welch on 21st April 2017
  •  Shields ARP
    DELIVERED by Peter Lawrence on 18th December 2014
  •  Shrimpton HJ
    DELIVERED by Nick & Hilly Carter on 30th August 2016
  •  Slade SJ
    DELIVERED by Margaret Bretherton (Thame Remembers) on 14th December 2014
  •  Smith WN
    DELIVERED by Cliff Baker (Thame Remembers) on 18th April 2015
  •  Soanes FL
    DELIVERED by Catherine Jones (Thame Remembers) on 20th May 2016
  •  Squires B
    DELIVERED by Ron Roberts (Thame Remembers) on 01st November 2015
  •  Squires G
    DELIVERED by Gill Read on 30th October 2015
  •  Squires J
    DELIVERED by Pieter-Paul Barker & Nicholas Barker on 31st March 2015
  •  Stevens H
    DELIVERED by Cllr Peter Lambert (Past Mayor of Thame) on 03rd August 2014
  •  Stockwell HA
    DELIVERED by Charles and Hazel Boundy on 17th November 2014
  •  Stone R
    DELIVERED by Jon Cooke (Old Tamensian) on 12th May 2015
  •  Stopps F
    DELIVERED by Ann Barrington on 01st November 2015
  •  Summerhayes JA
    DELIVERED by Derek Turner (nephew) accompanied by Gisela Turner and Vanessa Turner on 12th February 2016
  •  Sutton AH
    DELIVERED by Rev Hugh Prentice on 29th October 2014

T

  •  Tappin ST
    DELIVERED by David & Jenny Dodds (Thame Museum) on 30th October 2015
  •  Target NA
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Teden DE
    DELIVERED by Mike Dyer (Thame Remembers) on 14th December 2014
  •  Thomlinson AG
    DELIVERED by Iain & Alison Biddle on 26th January 2015
  •  Tims TJ
    DELIVERED by John Francis on 28th August 2015
  •  Trinder AA
    DELIVERED by Mike Dyer (Thame Remembers) on 19th April 2015
  •  Tyrell O
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Major of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015

W

  •  Wagner EGS
    DELIVERED by Michael Hutson on 19th April 2015
  •  Wallington WA
    DELIVERED by Andrew Reid on 21st May 2015
  •  Ward CD
    DELIVERED by Allan Wylie on 01st November 2015
  •  Wells M
    DELIVERED by Ian Jones (Thame Remembers) on 18th April 2015
  •  Wentworth WH
    DELIVERED by Michael, Sylvia & Stephen Rains on 28th September 2016
  •  White CF
    DELIVERED by David Bretherton (Thame Remembers) on 14th December 2014
  •  Wicks JA
    DELIVERED by Meg & Graham Watson on 10th June 2015
  •  Willis A
    DELIVERED by Margaret Bretherton (Thame Remembers) on 22nd May 2016
  •  Wilsdon HC
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015
  •  Winkley SH
    DELIVERED by David Bretherton (Thame Remembers) on 19th April 2015
  •  Witney CA
    DELIVERED by Colin Evans (on behalf of Cecil's nieces Janice Tapping & Judith Sainsbury) on 10th September 2014
  •  Wood C
    DELIVERED by Liz Ramage (with sons Harry & Harvey) on 14th July 2015

Y

  •  Young AV
    DELIVERED by Cllr Linda Emery (Deputy Mayor of Thame) & Cllr Helena Fickling on 31st October 2015